O nás

Skupina historického šermu Korbel má za sebou dlouholeté působení. Nejstarší historie spadá do roku 1988, kdy skupina vystupovala pod názvem Šlejfíř. U zrodu skupiny stáli Ivan Jakuš, Pepík Tirpekl, Václav Kadera aj. Skupina se zpočátku zabývala obdobím třicetileté války a postupně rozšiřovala své zaměření na období gotiky. Během devadesátých let přicházeli, ale i odcházeli další členové, skupina rozvíjela svou činnost i působnost, spolupracovala s jinými skupinami a pořádala mnoho akcí ve městech, na hradech a zámcích. Ke konci devadesátých let se Korbel stal pravidelným účastníkem historických slavností u našich německých sousedů a bylo vytvořeno několik nových úspěšných programů. Na nich se velkou mírou podílela dramatička Dana Žáková, pod jejímž vedením vznikla také scéna O klíč města. Na přelomu let 2000 a 2001 se skupina potýkala s odchodem starých členů, uskutečnilo se sice mnoho vystoupení, ale nevznikaly nové scény. Zlom nastal až na konci roku 2001. Ze skupiny odešel stávající hejtman a přišly nové posily. Novodobá historie skupiny tedy začala na začátku roku 2002 a pouze s malými změnami ve složení členů pracuje „zdravé jádro“ do současnosti.

Rok 2002 znamenal tedy pro Korbel „nový začátek“. Skupina ve složení: Lumír Zelenka, Lumír Zelenka ml., Pavel Kortan, Ondřej Hinterholzinger, Lukáš Blahník a Galina Marianna Ferdinandyová – Kortanová připravili zcela nová vystoupení. Přicházelo také mnoho nových akcí a působení se rozšířilo i do dříve „neznámých míst“. Tři roky působila skupina v tomto složení, na konci roku 2005 odešel Lumír Zelenka st., který se uchýlil na zasloužený šermířský důchod. V roce 2006 se do skupiny po třech letech vrátil Standa Mikeš, který mezitím působil ve skupiny Rytíři černé lilie. Spolu s ním přišel také Petr Martínek. S jejich příchodem vznikla nová scéna, které byly zaměřena na pravdivý příběh z období husitských válek, a kterou mohou diváci vidět pod názvem Boží súd. Další novinkou byl příběh Inkvizice, o zlu a nenávisti v období temna, v němž byl kladen důraz na souboje s ohněm. Rok 2006 znamenal také začátek velké spolupráce se skupinami Burdýři z Prahy a Alotrium z Černošic. První společnou akcí se stali Urození rváči na Rýzmberku, která splnila všechna očekávání a i v dalším roce byla více než úspěšná. Spolupráce s oběma skupinami se dále rozvíjí a kromě Rýzmberku se jejich úsilí podepisuje pod akce na Chodských slavnostech v Domažlicích, na Zámeckých historických slavnostech v Boru, Černošických alotriích v Dobřichovicích aj. Další skupinou, se kterou Korbel úspěšně a rád spolupracuje je Balteus z Plzně. Také tato skupina se podílí na výše zmíněných akcích a svým profesionálním přístupem a výborně zpracovanými scénami přináší divákům příjemné zážitky. V roce 2007 se skupina „převlékla“ do barokního hábu a na svět přišla nová scéna, a to „Truhla“. Veselý barokní příběh zaujal hlavně svou originální hudbou, která dodala příběhu jiný ráz. Po několika „gotických letech“ se Korbel zaměřil na jemnější šerm i příběh, určený i pro nejmenší diváky.

Skupina Korbel spolupracuje s tanečnicemi ze skupiny Mericia a společně vytvořili dvě šermířsko – scénická vystoupení „Breburdu“ a „Čardášovou svatbu“.

Navigace

Archiv

Srpen 2020
P Ú S Č P S N
     
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Meta

Kanály RSS